woman wearing red lipstick near red rose

Kulak küpeleri neden kulak memesine takılır?

Kulağımızda kıkırdak olmayan tek yer kulak memesidir. Kulak delikleri açılırken kulak tam kat delinir. Eskiden ısıtılıp soğutulmuş iğne ile büyüklerimiz kulakları delermiş. Burada kritik nokta ise delinen yerde kıkırdak doku olmamasıdır. Bu yüzden küpeler çok eski yıllardan beri hep kulak memesine takılmaktadır. Kulağımızda ve tüm vücudumuzda ki kıkırdak doku kan ile beslenmesi olmayan dokulardır. İyi kanlanmayan kıkırdak ise kendini tamir edemez ve özellikle dış ortamlardan gelen bakterilere karşı kendini savunamaz. Bundan dolayı kıkırdakların delinmesi yani piercingler sağlık açısından daha tehlikeli olabilir.

Kulak piercing işlemine bağlı sorunlar

Piercing takılırken açılan deliklerden mikrop girer ve deliğin etrafında kızarıklık ve iltihaplanma olur. Buna bağlı ağrı oluşur. bu sıklıklar 1 cm kadar kısıtlı bir alanda olur. Ancak bazen tüm kulak kıkırdağı boyunca ilerler. Yani bütün kulak iltihaplanır. Bu durumda tedavi etmek zorlaştığı gibi kulakta doku kaybı, yani kulağın bir kısmı veya tamamı iltihaptan eriyip kaybedilebilir.

Piercing ve küpe seçimi

Ağır metal dediğimiz altın, gümüş ve titanyumdan yapılan küpe ve piercingler daha az sorun çıkarır. Ağır metallerin mikropları öldürücü etkisi olduğu için çok daha az sorun çıkarırlar. Oysa ki günümüzde maliyetten dolayı özellikle piercingler daha çok çelik veya nikel ile yapılırlar. Nikel birçok kişi için ciddi allerjik reaksiyonlar ile sonuçlanır. Piyasada 5-10 liraya satılan piercinglerin çoğu böyledir.

 

Piercing seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Piercing takma işlemi hemen sonrasında ki bakım
Piercing takılırken kıkırdak deliğinden dolayı steril şartlara çok dikkat edilmelidir. Gerek kulak gerek ise piercing mikroplardan arındırılmış ve temiz olmalıdır. Piercing takılı takılmaz deliğe antibiyotikli krem sürmek ve bu delik deri ile sarılanana kadar antibiyotikli krem devam edilmelidir. Bu süre ortalama 3 haftadır. Özellike duş alınırken piercingi hareket ettirip bu bölgeyi güzelce temizlemek gerekir. Duş sonrası yine antibiyotikli krem sürülmelidir.

 

İltihaplanma, kızarıklık ve ağrı oluştuğunda ne yapmalıyız?
Eğer kızarıklık sadece piercing bölgesinde ve 0,5 cm’den küçükse piercing çıkarılmadan antibiyotikli krem ile iyileşmesi beklenebilir. 1 hafta sonra düzelme olmaz ise piercing çıkarılmalı ve yara yerinin iyileşmesi beklenmelidir. Eğer kızarıklık ve iltihaplanma geniş alanda ise piercing çıkarılıp bölgenin iyileşmesi beklenmelidir.

Piercing & Vücut Takıları

Stüdyomuza gelin ve yılların tecrübesine sahip profesyonellere piercing yaptırın. Onlarca piercing seçeneği ve vücut takıları arasından seçim yapabilirsiniz.

Tattoo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir