woman wearing purple floral off shoulder shirt

Mariya

En Popüler Küçük Dövme Modelleri

Günümüzde popülerliğini yitirmeyen küçük dövme modelleri, insanların özel olduğunu düşündüğü sembolleri vücutlarına resmetmelerine imkan sağlıyor. Gösterişli ve büyük dövmelerin yanı sıra küçük ve minimalist dövmeler de son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Küçük dövme modelleri, göze çarpmayan ve daha sade bir görünüm isteyenler için ideal bir seçenek olabilir. Bu makalede, sizlere küçük dövme modelleri hakkında fikirler vermek ve ilham sağlamak için bir araya getirdiğimiz özgün ve samimi örnekleri paylaşacağız. Unutmayın, dövme sanatı kişisel bir tercih ve herkesin kendine özgü bir tarzı vardır.

1 Kedi Dövmesi
2 Minimal Kırlangıç Kuşu Dövmesi
3 Fil Dövmesi
4 Minimal Hiçlik Dövme Modeli
5 Karahindiba Dövme Modeli
6 Minimal Om Sembolü Dövme Modeli
7 Bilek Bandı Dövme Modeli
8 Küçük Koi Balığı Dövme Modeli
9 Parmak İzi Dövme Modeli
10 Çiftler İçin Minimal Güneş ve Ay Dövme Modeli
11 Küçük Yusufçuk Dövmesi
12 Minimal Kelebek Dövme Modeli
13 Minimal Noktalı Virgül Dövmesi
14 Mezopotamya Simgeleri Dövme Modeli
15 Küçük Yılan Dövmesi
16 Minimal Yıldırım Dövmesi
17 Dengeyi Sembolize Eden Küçük Dövme Modeli
18 Küçük Gökkuşağı Dövme Modeli
19 Çizgisel Tasarım Küçük Kadın Dövme Modeli
20 Özel Tarihleri İçeren Küçük Dövme Modeli
21 Minimal Ay ve Çiçek Dövmesi
22 Üçgen (Triangle) Dövme Modeli
23 Küçük Kum Saati Dövme Modeli
24 Kurdela Dövmesi
25 Küçük Sonsuzluk Dövme Modeli
26 Minimal Uğur Böceği Dövmesi
27 Kitap Dövme Modeli

Kedi Dövmesi

Kediler birçok insan için özel anlamlar taşır. Eski Mısır’da kediler firavunların koruyucusu olarak kabul edilirlerdi. Bu nedenle bir kedinin ölümüne sebep olmak aynı şekilde ölüm ile cezalandırılırdı. Japon kültüründe kedilerin bolluk, bereket getirdiğine inanılır. Bu sebeple Japon tüccarların vitrinlerinde kedi resmi görebilirsiniz. Kelt kültüründe ise kara kedi kurban etmenin kötü ruhların uzaklaştırılacağına inanılırdı.

 

 

Minimal Kırlangıç Kuşu Dövmesi

Kırlangıç kuşu, tek eşliliğin ve eşe olan bağlılığın bir sembolüdür. Kırlangıç kuşları, tarihin eski dönemlerinde yaşamış pek çok topululuk tarafından refah, şans ve bereket getirdiğine inanırlardı. Yunan mitolojisinde tanrıça afrodit ile ilişkilendirilirdi. Aşkın ve sadakatin sembolüydü. Roma kültüründe ölü doğan bebeklerin ruhlarını taşıdıklarına inanılırdı.

Kırlangıç kuşunun anlamı hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Fil Dövmesi

Filler, özellikle asya kültüründe büyük anlamlar yüklenmiş canlılardır. Budizm dininde Buda’nın enkarnasyonlarından biri için beyaz fili seçtiği söylenmektedir. Beyaz fil, hem bilgeliği hem de doğurganlığı sembolize eder. Buna ek olarak filler güçlü hafızayı, empati yetisini ve şefkati sembolize eder.

Fillerin doğal yaşamlarında dişi fil, sürüye her daim liderlik eder. Bu nedenle kadınlar için güç ve liderliğin sembolü olabilir.

Minimal Hiçlik Dövme Modeli

Hiçlik işareti anlam bakımından oldukça derin, görünüm bakımından ise oldukça zarif bir tasarıma sahiptir.

Hiçlik işaretinin anlamı; Kibir, nefret ve bencillik gibi duygulardan tamamen arınmış olma durumudur.

Budizm dinin temel taşlarından biri olan nirvanaya ulaşma arzusunda kişinin her türlü duygudan ve dünyevi isteklerden arınmış olmasını ifade eder. Bu nedenle hiçlik sembolü nirvanaya ulaşmayı da temsil edebilir.

Hiçlik işareti anlamı hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Karahindiba Dövme Modeli

Karahindiba çiçeği tasarım bakımından zarif görünümü ile tercih edilebilir bir figürdür.

Rüzgar esintisi ile resmedilmiş bir karahindiba çiçeği dövmesi iyi bir kader dileğini temsil eder.

Yunan mitolojisinde kehanet tanrıçası Hekate’nin çiçeği olarak bilinmektedir.

Gerçekleşmesini istediğiniz bir dileğiniz varsa bu dövme modeli kaderinizin değişmesine ve dileğinizin kabul olmasını sembolize edebilir.

Minimal Om Sembolü Dövme Modeli

Om sembolü, yoga kültüründe büyük önem taşır. Evrenin ilahi sesi olarak bilinir.

Hayatınıza pozitif bir anlam katmak istiyorsanız om sembolü gibi küçük dövme modelleri sizin için doğru seçenek olacaktır.

Om sembolü anlamı hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bilek Bandı Dövme Modeli

Aksesuar kullanmaktan hoşlanmıyorsanız bilek bandı dövmesi sizin için alternatif bir seçenek olabilir.

İnce ve zarif görünümü ile size farklı bir hava katabilir. Bilek bandı dövme modelleri genellikle geometrik şekiller veya tribal modellere sahip şekilde kullanımı yaygın olsa da dövme sanatçınız ile görüşerek tamamen size özel farklı bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Kol bandı dövme modellerine göz atmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Küçük Koi Balığı Dövme Modeli

Koi balıkları her daim akıntıya karşı yüzerler. Japon kültüründe anlatılan hikayeye göre Koi balığı tüm engelleri aşarak bir nehre ulaşabilirlerse ejderhaya dönüşeceğine inanılıyordu. Bu nedenle azim, kararlılık ve gücüm sembolü olarak görülmektedirler.

Çin kültüründe ise genellikle denge anlamına gelen yin-yang sembolü ile ilişkilendirilir.

Koi balıklarının her bir rengi farklı anlamlar taşımaktadır. Koi balığı anlamı hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantayı tıklayabilirsiniz.

Parmak İzi Dövme Modeli

Parmak izi dövmeleri genellikle çiftler arasında yaygındır. Birbirlerinin parmak izlerini kendi vücutlarına dövme yaptırarak aralarındaki aşkın, sadakatin ve bağlılığın sonsuza kadar devam etmesini dilerler.

Bunun dışında parmak izi dövmesi, hayatınızda değer verdiğiniz bir insanı kaybettiyseniz onun parmak izini vücudunuza dövme yaptırarak ölümsüzlüğünü sembolize edebilirsiniz.

Çiftler İçin Minimal Güneş ve Ay Dövme Modeli

Güneş ve ay iki zıt görüşün temsilcileridir. Yaşam ve ölüm, iyi ve kötü, kadın ve erkek gibi…

Ay, dişilik, doğurganlık, gizem ve dönüşümü temsil eder. Güneş ise ışık, güç ve canlılığı temsil eder.

 

 

Birlikte kullanımı iki zıt anlamın birbiri ile olan birliğini ve uyumunu sembolize eder. Bu nedenle genellikle sevgililer arasında kullanımı yaygındır.

Güneş ve ay dövmesi hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Küçük Yusufçuk Dövmesi

Kelebeklere benzer olarak yusufçuk, yaşamının çoğunu larva aşamasında geçirir. Kısa bir kısmını yusufçuk olarak geçirirler. Bu nedenle anın tadını çıkarmak ve hayatı dolu dolu yaşamakla ilişkilendirilirler.

Küçük dövme modelleri arasında kadınlar tarafından en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

Minimal Kelebek Dövme Modeli

Kelebek dövmesi, renkli kanatları ve zarif görünümü ile kadınlığı ve güzelliği sembolize eder. Kelebeğin doğal yaşamındaki değişimi ise yenilenme, dönüşüm ve yeni bir başlangıcı temsil eder.

Tarih öncesi dönemlere ait topluluklarda kelebeklerin iyi şans getirdiklerine inanılırdı. Aztek kültüründe kelebeklerin geçmiş savaşçı ruhlarını temsil ettiğine inanılırdı.

Kelebek dövmesi anlamı hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Minimal Noktalı Virgül Dövmesi

Noktalı virgül dövmesi esasında bir sosyal proje olarak ortaya çıkmıştır. Amy Bleuel adında üniversite öğrencisinin akıl hastası olan babasını kaybetmesinin ardından akıl hastalığı ile mücadelesini tüm dünyaya duyurmak amacıyla ortaya çıkan bir harekettir.

Proje, hayat sevgisini aşılamak ve zorluklarla mücadelede ilham kaynağı olmak amacını taşımaktaydı.

 

 

Noktalı virgül dövmesi hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mezopotamya Simgeleri Dövme Modeli

İnsanlık tarihinin ilk yaşam izlerinin yer aldığı Mezopotamya bölgesinde yaşayan halklar tarafından resmedilmiş bazı anlamlı simgeler mevcuttur. Bu sembollerden oluşan bir dövme tasarımı ilginizi çekebilir.

Efsaneye göre yılan gövdeli ve insan başlı metolojik kadın Şahmeran da mezopotamya bölgesinde yaşamıştır. Şahmeran kadının iyileştirme gücünü sembolize eder.

Küçük Yılan Dövmesi

Her ne kadar yılanlar kötü görünüme sahip olduğunu düşünülen yaratıklar olsa da anlamı ve insan hayatına kattığı ciddi gelişmeler nedeniyle oldukça olumlu anlama sahiptir. Günümüzde sağlık, üniversite ve ordu sağlık teşkilatları logolarında yılan sembolünü görmeniz mümkündür. Bunun nedeni yılanların iyileştirme gücüne sahip olmasıdır.

Yılan zehri günümüzde pek çok ilacın üretim maddesi olarak kullanılmakta ve insan hayatına olumlu etkileri olmaktadır.

Bunun yanı sıra yılanlar refah, doğurganlık, dönüşüm ve yenilenmeyi sembolize eder.

Yılan dövmesi hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Minimal Yıldırım Dövmesi

Yıldırım için birçok mitolojik açıklama ilkel insandan beri bulunmuştur. Antik çağda, kökleri Slav Tanrısı Perun’a, Yunan Tanrısı Zeus’a, antik Roma Thunderer’ına ve Hint Manita’sına dayanmaktadır.

Yıldırımlar, hayatımızda anlık olarak oluşur ve kaybolurlar. Bu durum yaşantımız için bir metafor olarak görülebilir. Yıldırım dövmesine sahip bir kişi hayatındaki olmasını istediği hızlı bir değişikliği sembolize etmek için bu dövme modelini tercih edebilir.

Dengeyi Sembolize Eden Küçük Dövme Modeli

Dünya topluluklarının neredeyse tümünün inanç ve kültüründe denge önemli bir yere sahiptir. Genellikle uyum, eşitlik, adalet, barış ve birlik gibi kavramları sembolize eder.

Denge kavramını geleneksel yin-yang, terazi gibi semboller yerine farklı tasarımlar ile sembolize edebilirsiniz.

Küçük Gökkuşağı Dövme Modeli

Gökkuşağı sembolü, genellikle doğanın güzelliği, renkli yaşam ve umut gibi anlamları temsil eder.

Gökkuşağı sembolü, dünya kültürlerinde farklı anlamlar taşıyabilir. Bazı kültürlerde, gökkuşağı, tanrılar veya tanrıçalar tarafından gönderilmiş bir işarettir ve bereketin ve barışın habercisi olarak kabul edilir. Diğer kültürlerde, gökkuşağı sembolü, doğanın döngüsü, değişim ve yenilenme ile ilişkilidir.

Ek olarak gökkuşağı, LGBT+ bireylerin eşit hak arayışını temsil edebilir.

Çizgisel Tasarım Küçük Kadın Dövme Modeli

Aşkı veya romantizmi, sıradan semboller dışında sanatsal çizimlerle de simgelemek mümkündür. Dövme, tamamen kişiselleştirilmiş bir sanattır ve çizimlerin anlamları kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Kişisel tercihler, kültürel farklılıklar, dövme sanatçılarının farklı bakış açıları gibi pek çok nedenle çizimlere farklı anlamlar yüklenebilmektedir.

Sığ düşüncelerden ve geleneksel sembollerden kurtularak kendinize özel bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Özel Tarihleri İçeren Küçük Dövme Modeli

Bir hatıra, doğum, ölüm veya özel bir gününüze ait tarihi vücudunuza resmetmenizden daha doğal ne olabilir?

Hayatınızın akışını değiştiren bir tarihi minimal bir tasarımla vücudunuza resmederek bu anı ölümsüz kılabilirsiniz.

Minimal Ay ve Çiçek Dövmesi

Çiçek ve ay, her iki figür de dişiliğin sembolü olarak bilinmektedir. Çiçekler doğanın kadınsı tarafını, güzelliğini, doğurganlığını ve yenilenmesini temsil eder. Ay ise dişil enerjiyi ve değişimi temsil eder.

Bu dövme modeli çiçek ayı olarak bilinmektedir. Kızıldereli kültüründe yılın her dolunayına isim verdikleri bir uygulamadır. Mayıs ayında ortaya çıkan aya çiçek ayı denir. Bunun nedeni ay, çiçekler açmaya başladığında yükselir.

Üçgen (Triangle) Dövme Modeli

Üçgen dövme modeli birden fazla anlam taşımaktadır. Genel anlamı itibariyle uyum, yaratıcılık ve bilgeliği sembolize eder. İlahi göz olarak; herşeyi gören göz, ilahi takdir ve tanrıyı temsil eder.

Hristiyan inancına göre ise kutsal üçlüyü yani baba, oğul (Hz. İsa) ve kutsal ruhu simgeler. İnanca göre baba, kutsal varlığı, oğul, İsa Mesih’i ve kutsal ruh dahil olmak üzere hepsi tek Tanrı’yı işaret eder.

Üçgen, Yunan mitolojisinde ise Delta sembolü olarak bilinir. Hayatınızda yeni bir kapı aralandığını, yeni bir başlangıcı sembolize edebilir.

Küçük Kum Saati Dövme Modeli

Kum saatindeki kumlar gibi zaman da bir gün akıp gidecek. Gerçek şu ki, zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Bazen, zamanımızın gerçekten ne kadar değerli olduğunu hatırlatmamız gerekebilir. Bir kum saati dövmesi mükemmel bir hatırlatıcıdır ve hayata değer veren herkes için mükemmel bir seçimdir.

Farklı bakış açısı ile kum saati dövmesi şu anlamlar içerebilir; Sonsuza dek süren aşk, ölümü hayatın bir parçası olarak kabul etmek, aşırı uçlar arasında uyumlu bir şekilde yaşamak ve zamanın hızlı aktığını simgelemek için kum saati dövmesi tercih edilebilir.

Kurdela Dövmesi

Kurdela dövme modelini genellikle hayatımızda bir başarı elde ettiğimizde bunu simgelemek amacıyla kullanırız.

Sosyal proje veya farkındalık olarak da tercih edilen kurdela dövmesi renklerine göre farklı anlamlar taşır. Örneğin, siyah renkli kurdela; bir yası, turuncu renkli kurdela, lösemi, açlık ve kültürel çeşitliliği simgeler.

Küçük Sonsuzluk Dövme Modeli

Sonsuzluk sembolünün anlamı, hangi tarzda tasarlandığına ve dövmeye hangi ek figürlerin eklendiğine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin sonsuzluk işaretinin kuş figürü ile birleştirilmesi sonsuz özgürlük anlamı taşımaktadır.

Sonsuzluk dövmeleri genel olarak; sonsuz aşk ve bağlılık, yeniden doğuş, reenkarnasyon gibi anlamlar taşır.

Minimal Uğur Böceği Dövmesi

Uğur böcekleri her zaman iyi şans ile ilişkilendirilmiştir. Bir uğur böceği gördüğümüzde hemen dilek tutarız. Bu nedenle uğur böceği dövmesi iyi şansı, hayatta basit şeylerden zevk almayı sembolize eder.

Kitap Dövme Modeli

İyi şans anlamına gelen bir diğer dövme modeli ise kayan yıldızlardır. Nadir gelişen bir doğa olaylarından olan yıldız kayması, bir dileğin kabul olacağına işaret edebilir. Kitap figürü ise hayal gücünü ve bilgeliği temsil eder.

Her iki figürün birlikte kullanımı ise hayatımızda olmasını imkansız olarak gördüğümüz şeylerin gerçekleşmesini sembolize eder.