woman covering face

Zarif Tasarımlarıyla En Güzel Gül Dövmesi ModelleriMor-gul-dovmesi

Gül dövmesi, yıllardır en yaygın dövme tasarım seçeneklerinden biridir. Kararsız kaldıysanız güller, zarafeti ve hoş görünümü ile vücudunuzu harika şekilde süsleyecektir. Güllerle, mükemmel derecede güzel dövme tasarımları oluşturabilirsiniz. Çok yönlüdürler, istediğiniz gibi tasarlanabilirler ve farklı figürler ile kolayca birleştirilebilirler.


İçerik
  
1 Tarihte Güllerin Etkileri
2 Gül Dövmesi Anlamı: Renkler ve Sembolizm
3 Kültürler Arası Gül Dövmesi Anlamları

3.1 Sonuç

Gül dövmesinin sembolizmi ve anlamı genel olarak bakılabileceği gibi kişiden kişiye değişen kişisel, tamamen kendine özgü bir anlamı vardır. Gül dövmeleri asla eskimez ve modası geçmez. Her zaman klasik bir dövme seçimi olacak zamansız bir tasarımdır.

Tarihte Güllerin Etkileri

Binlerce yıldır en popüler çiçek şüphesiz güller olmuştur. Aynı zamanda romantizmin ve güzelliğin temsilcisidir. Güzel kokuları ve hoş görünümleri nedeniyle sarayları, tapınakları, düğünleri ve etkinlikleri güzelleştirmek için kullanılmıştır. Güller her daim insanların sevgi, nefret ve şiddet gibi duygularını temsil etmiştir. Tarihte güller hakkında bilinenler ise şunlardır;

  • Güller hakkında bilinen ilk yazılı kaynak M.Ö. 3000 yılında Irak bölgesinde bulunmuştur.
  • Çiçeklerin kraliçesi tabiri ilk kez M.Ö. 600 yılında Yunan şair Sappho tarafından kullanılmıştır.
  • Osmanlı hükümdarlığı döneminde güller, saray süslemelerinde, fermanlarda, mezar taşlarını süslemede ve edebi kitaplarda kullanılmıştır.
  • En eski güle ait bulgu 3,5 milyar yıl öncesine dayanmaktadır.
  • 1986 yılında Ronald Raegan tarafından Amerika’nın ulusal çiçeği ilan edilmiştir.
Tarihte Gül ve Anlamı

Roma İmparatorluğu’nda her Mayıs ayında düzenlenen Rosalia ya da Rosation festivalinden de bahsetmek gerekir. Festivalin amacı, cinsiyete bakılmaksızın herkesin başına genellikle gül süsleri takmasıydı. Güller, Roma İmparatorluğu’nun dini, törensel, ev içi ve ekonomik yaşamında da önemli bir rol oynadı.

Rönesans ve Altın Çağ’da gül, tablolarda ve tüm Rönesans sanatında vazgeçilmez bir motif olarak görülmüştür. Gül resminde ustalaşan bir ressamın usta olarak adlandırılmayı hak ettiğine inanılıyordu.Marie Antoinette de güllerin büyük bir hayranıydı. Portrelerinde güller her yerdeydi.Modernizm denilince, Salvador Dali gibi gerçeküstücü ressamların güllerin büyüsüne kapılmalarından bahsetmemiz gerekir. Dali için güller gençliği ve güzelliği simgeliyordu. Bu nedenle Dali’nin kadınları gül buketleri ile resmettiği çalışmalarında da güller yoğun bir şekilde yer almıştır. Tanınmış resimlerinden biri, gökyüzünde yüzen ve sıcaklık kaynağı olarak güneşin yerini alan bir gül sergiliyor. Tablodaki gülün altında ayakta duran bir çiftin görülmesi, gülün aynı zamanda aşkı da simgelediğine işaret etmektedir.

Dini tefsir denilince gül, İslam dininde Hz. Muhammed’i temsil eder. Hristiyanlıkta ise Meryem Anayı temsil eder.

Gül Dövmesi Anlamı: Renkler ve Sembolizm

Gül dövme modelleri genellikle aşkı, güzelliği ve tabii ki tutkuyu sembolize eder. Ancak dövmenin boyutuna ve rengine bağlı olarak sembolizmi ve anlamı değişebilmektedir.

Beyaz gül dövmesi: Masumiyeti ve saflığı simgeler. Ayrıca doğası gereği kutsal, ilahi, kırılgan, ruhani, ebedi ve tamamen meleksi bir şeyi temsil edebilirler. Bu nedenle beyaz güller saf, katıksız, koşulsuz aşkı simgelemek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda dini kutsallığı, kişinin inancının kutsallığını ve çok daha fazlasını sembolize etmek için kullanılabilir.

Kırmızı gül dövmesi: Derin, söndürülemez aşk ve tutkuyu, romantizmi sembolize eder. Genellikle aşkın en geleneksel, evrensel sembolü olarak görülmektedir. Dövme tasarımları söz konusu olduğunda, iki kırmızı gül, iki kişi arasındaki birliği ve sevgiyi sembolize edebileceği gibi birlik, beraberlik ve tutkunun güzelliğini de sembolize edebilir.

Sarı gül dövmesi: Hayatımızdaki neşeyi, kutlamayı, güzel günleri ve tüm güneş ışığını ve pozitifliği sembolize eder. Bu güller aynı zamanda kendimizle olan ilişkimizi, öz bakımımızı, kendimize ve başkalarına ne kadar iyi bakabildiğimizi sembolize eder. Sarı güller aynı zamanda şansı, sıcaklığı, mutluluğu ve kırmızı güllerin yanı sıra romantizm ve ilişkilerde iyi şansı simgeler.

Siyah gül dövmesi: Aşk kaybını, genel olarak kişinin kaybını sembolize eder ve hatta ölümü hatırlatma görevi görebilir. Genelde kasvetli ve karanlık bir anlam taşırlar ama aynı zamanda gizemli güzelliğin kaynağı olarak, kişinin bitmeyen acısını, hatta acının üstesinden gelme gücünü de görebilirler. Diğer güllerle eşleştirildiğinde, siyah güllerin anlamı veda, trajedi, trajik aşk ve hatta güç ve güven anlamlarına gelebilir.

Mavi gül dövmesi: Genellikle ulaşılamaz olanı sembolize eder. Ayrıca duyguları, duyarlılığı, karşılıksız sevgiyi, özlemi sembolize edebilirler.

Pembe gül dövmesi: Zarafet, tatlılık, incelik ve kadınlığı sembolize eder. Ayrıca, ilişkiniz ve yaşamınızla ilgili mutluluğu, tatmini, memnun olmayı ve mutlu olmayı gösterebilirler. Kelebek dövmesi ile birlikte yenilenmeyi sembolize eder. Pembe güller ayrıca yoğunluğu, sevgiyi, tutkuyu, konforu, yumuşaklığı ve yeni deneyimlere, sevgiye ve mutluluğa kucak açmayı sembolize eder. Pek çok kişi pembe güllerin sempati ve hayranlığı simgelediğini de söyler. Ancak bu anlam pembenin tonuna göre değişir.

Kültürler Arası Gül Dövmesi Anlamları

Güllerin genel, evrensel bir anlamı ve herkesin bildiği ve anladığı bir sembolizmi olsa da gül dövmesinin anlamı bir ülkeden/kültürden diğerine değişmektedir. İşte bazı örnekler;

  • Orta Amerika’da gül dövmeleri genellikle kişinin belirli bir çete ve hatta kartelle olan ilişkisini sembolize eder. Genel olarak güller ayrıca saldırıyı, birinin düşman olmasını, ölümü, mafyayı ve benzeri şeyleri sembolize eder. Orta Amerika’da bir gül dövmesiyle dolaşmak kesinlikle bazılarının kaşlarını kaldıracaktır.
  • Japonya’da bir gül dövmesi kişinin umudunu, sevgisini ve tutkusunu sembolize eder. Japon gül dövmeleri gülün arkasındaki duyguyu ve sembolizmini doğru bir şekilde sergiliyorlar.
  • İrlanda’da, 16. yüzyıla kadar uzanan bir vatanseverlik sembolü olarak görülen siyah bir gül. Vatanseverlik sembolizmi, Róisín Dubh adlı en ünlü İrlanda siyasi şarkılarından birinden kaynaklanmaktadır. Günümüzde bile siyah gül aynı sembolizme sahiptir.
  • Rusya’da, bir gül dövmesi genellikle kişinin mafya ile ilişkisini ima eder veya geçici gençlik, gençliğin parçalanması, masumiyet kaybı vb. gibi daha derin, daha felsefi bir anlama sahip olabilir.

Sonuç

Umuyoruz ki, güllerin dünyasına, gül dövmelerine ve tüm anlam ve sembolizme ilişkin iç vgörümüz faydalı olmuştur. Pek çok bilgi topladık ama sizi çok fazla bilgiyle boğmak istemedik.

Belirli bir gül tasarımın neyi temsil ettiğini ya da farklı figürler ile birleşiminde neyi temsil edebileceğini en iyi dövme sanatçınız bilir. Dövme sanatçınız ile benzersiz tasarımlar oluştururken dövme fiyatları ve benzeri konularda fikir alışverişi yapabilirsiniz.